Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

STOP – Mowie nienawiści!

16 grudnia 2017 @ 14:00 - 15:30 UTC+2

Zdradzieckie Mordy! Gorszy Sort, Komuniści i Złodzieje – takie hasła, pod adresem Polaków mających odmienne poglądy, padają z ust czołowych polityków obozu władzy. Postawy ksenofobiczne, wobec osób wywodzących się z innych kultur i narodowości, za przyzwoleniem rządzących utożsamiane są z postawami patriotycznymi. Takie zachowanie powoduje, że coraz większa część społeczeństwa czuje się wykluczona i niechętna do działalności publicznej.

16 grudnia o godzinie 14:00 zbierzmy się pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego by w happeningu powiedzieć STOP – Mowie nienawiści.

Tego dnia bowiem upływa 95 rocznica zamachu, w którym życie stracił pierwszy Prezydent II Rzeczpospolitej – Gabriel Narutowicz. Zastrzelony na terenie „Zachęty” przez fanatyka Eligiusza Niewiadomskiego.

Kompromisowy wybór Narutowicza na Prezydenta spowodował histerię w szeregach prawicy. Na ulicach Warszawy nawoływano, głosem m.in. generała Hallera, do rozprawy z „żydowskim elektem”. Złagodzeniu atmosfery nie pomogło nawet poparcie udzielone Prezydentowi przez Marszałka Piłsudskiego. Efektem tego była tragedia, której finał rozegrał się właśnie w „Zachęcie”.

Dziś przytoczone na wstępie określenia, podobnie jak 95 lat temu, mają zwrócić Brata przeciwko Bratu prezentującemu inne niż oficjalnie zaakceptowane poglądy. Sprowadzają spór i debatę publiczną do określeń „My prawdziwi Polacy” i „Oni – Ci inni” Temu w najbliższą sobotę chcemy powiedzieć STOP!

Spod pomnika Marszałka Piłsudskiego przemaszerujemy, ulicami starego miasta, na ulicę Piastowską – pod pomnik Gen. Hallera, gdzie happeningiem zakończymy nasze zgromadzenie.

Szczegóły

Data:
16 grudnia 2017
Czas:
14:00 - 15:30
Wydarzenie Categories:
,
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/132268167469140/

Organizator

Obywatelski Toruń
Strona internetowa:
http://www.obywatelskitorun.pl

Miejsce

Pomnik Józefa Piłsudskiego
Aleja Jana Pawła II 16
Toruń, Kujawsko-Pomorskie 87-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48602668664