Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Obywatel wobec pytania o religię.

20 lutego 2018 @ 18:00 - 20:00 UTC+2

Bydgoskie Forum Obywatelskie serdecznie zaprasza na kolejną,
IX WOLNĄ SESJĘ OBYWATELSKĄ.
Tym razem, wraz z naszymi gośćmi specjalnymi – dominikaninem o. Pawłem Gużyńskim i proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bydgoszczy, ks.kmdr. Markiem Loskotem, będziemy debatować nad tematem:

OBYWATEL WOBEC PYTANIA O RELIGIĘ.

Rozpatrywać pytanie o religię jako obywatel, to rozważać je jako ktoś, kto sytuuje się w przestrzeni publicznej, to znaczy w sferze relacji międzyludzkich obejmujących nie tylko grono „bliskich” członków danej społeczności (rodzina, sąsiedzi, znajomi), ale również wszystkich ,„dalekich” jej członków. Chodzi zatem o pytanie dotyczące miejsca i roli religii w życiu całej społeczności. Kwestia ta nieprzypadkowo uchodzi za zagadnienie szczególnie trudne do rozwikłania.
Po pierwsze, nie jest bynajmniej oczywiste, jak określić granice „przestrzeni sakralnej”, a także w jakiej mierze można by akceptować obecność symboliki religijnej w sferze publicznej.
Po drugie, nie jest całkiem jasne, jak ustrzec się takiej sytuacji, kiedy to odniesienie do religii stanowi, destrukcyjne dla życia społecznego, narzędzie manipulacji i walki o władzę. Chociaż nie brak przykładów wykorzystywania haseł antyreligijnych do realizacji tego rodzaju celów politycznych, to jednak nietrudno znaleźć też przykłady prób zdobywania i umacniania władzy poprzez głoszenie haseł o zabarwieniu proreligijnym.
Po trzecie wreszcie, problematyczność pytania o religię w życiu społecznym polega na tym, iż ten kto je podejmuje, zdaje się podawać w wątpliwość rolę tradycji (jawiącą się niejako z definicji jako ostoja postaw i wzorców religijnych), a tradycję zwykło się uznawać za niezbywalną wartość społeczną.

Szczegóły

Data:
20 lutego 2018
Czas:
18:00 - 20:00
Wydarzenie Categories:
,
Wydarzenie Tagi:
, ,
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/1988170277864655/

Miejsce

Sala Sesyjna Ratusza w Bydgoszczy
Jezuicka 1,
Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie 85-102 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 515 870 819
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/bydgoskieforumobywatelskie2017/