Obywatelski Toruń

Lokalny Kolektyw Demokratyczny

Solidarne i Solidarni z RON

Dzisiaj o godzinie 18:00 pod pomnikiem Mikołaja Kopernika dziewczyny z Manifa Toruńska skrzyknęły osoby solidaryzujące się z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych na wiec poparcia dla ich postulatów. Byliśmy także i my.

Popierając protest apelujemy by nieupolityczniać walki rodziców w Sejmie. Jest to wobec nich, którzy często poświęcają opiece całe swoje życie, po prostu niesprawiedliwe.  Żyją oni bowiem w państwie, którego władza próbuje z jednej strony zabronić aborcji eugeniczne, z drugiej zaś udaje, że interesuje ją los osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

Fundując szczątkowe rozwiązania odpycha problem od siebie, licząc że sektor NGO załatwi sprawę. Nie piszę tu tylko o obecnym rządzie Prawa i Sprawiedliwości czy poprzednich rządach Platformy Obywatelskiej. Problem jest systemowy i stanowi sumę zaniedbań kolejnych lat. Systemowo należy go także rozwiązać.

Począwszy od pozostawienia rodzicom prawa wyboru urodzenia niepełnosprawnego dziecka, poprzez odpowiedni system ulg, zasiłków czy rent, gwarantujący rodzinom godne funkcjonowanie na odpowiednim poziomie opieki medycznej, na systemie opieki społecznej gwarantującym rodzicom należyte prawo do odpoczynku kończywszy.

W tej ostatniej kwestii prawda jest bowiem brutalna. Rodzice zdrowych dzieci mogą zagwarantować sobie odpoczynek posyłając swoje pociechy do dziadków czy na kolonie. Rodzice, tych niepełnosprawnych, nie ponieważ przez lata opieki stają się swego rodzaju specjalistami od danego schorzenia i nie mając odpowiedniego, wykwalifikowanego zastępstwa nie stać ich na podjęcie takiego ryzyka.

Dlatego też domagamy się publicznej debaty na temat systemowych rozwiązań dla osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin. #SolidarniZRON #WspieramyProtestOkupacyjnyRON #PopieramyPostulatyRON

Fotorelację wykonał Marek Krupecki

« »

© 2020 Obywatelski Toruń. Theme by Anders Norén.